Choď na obsah Choď na menu
 


Jimi Hendrix

21. 6. 2009

Jimi Hendrix

 


Obrazek

Johnny Allen Hendricks sa narodil 27. novembra 1942 v Spojených štátoch amerických v meste Seattle. Rodičia boli profesionálny tanečníci (otec afroameričan, matka mala indiánsky pôvod). v roku 1946 zmení otec meno Johnny Allen na James Marshall Hendrix. Po rozvode rodičov v roku 1951 zostáva Jimi spoločne s bratmi Leonom a Josephom v opatrovaní otca. V roku 1958 umiera Jimiho matka Lucilla. Otec prihlasuje syna na Ukulele a následne mu kupuje prvú gitaru. Známa je tiež historka o Jimiho gitarových začiatkoch (ktorá vychádza zo skutočnosti, že bol ľavákom), kedy mal zásadný rozpor s otcom, ktorý spočiatku netoleroval jeho hru naopak. Je potrebné si uvedomiť, že hoci to v našej dobe môže vyznieť smiešne, nie je to zas tak dávno, čo boli považované podobné odchýlky od ?normálu? za neprípustné a ľaváci boli častým terčom posmechu a diskriminácie - ale to do tohto príbehu gitarového kráľa skutočne nepatrí. V každom prípade sa mi vtláča jedna otázka: boli by vyrábané gitary pre ľavákov, keby nebolo Jimiho Hendrixa ???

Prvou kapelou Jimiho Hendrixa (ak nepočítame The Velvetones, kde hral na akustickú gitaru) bola kapela Rocking Kings, s ktorou pôsobil koncom 50. tych rokov 20. storočia. Kapela hrala prevažne prebrané bluesové a rock'n'rollové skladby, pričom veliký vplyv na Hendrixa mali predovšetkým B.B. King a Muddy Waters.

V roku 1960 Jimi opúšťa strednú školu a je odvedený do americkej armády (stáva sa výsadkárom). Potom, čo si pri jednom zoskoku poraní chrbticu a kotník, je po dvoch rokoch z armády prepustený.

Po návrate z armády (1962) sa Jimi začína živiť ako profesionálny doprovodný gitarista. V rokoch 1963 ? 65 tak pôsobí mimo iné v dobrovoľných skupinách vtedajších hviezd, ako sú napr. Little Richard, B.B. King, Ike a Tina Turner, Hank Ballard, či James Brown.

V roku 1965 zakladá Jimi vlastnú skupinu s názvom Jimmy James and the Blue Flames. Potom, čo v roku 1966 skupinu započul v New Yorku člen skupiny Animals (Chas Chandler), ponúkne Hendrixovi angažmá vo Veľkej Británii, v Londýne. Prakticky ihneď po prílete zakladá Jimi s bubeníkom M. Mitchelom a basgitaristom N. Reddingom skupinu The Jimi Hendrix Experience, z ktorou prakticky okamžite žne úspech za úspechom v celej Európe. Hendrixov osobitý hráčsky štýl, schopnosť improvizácie, dokonalá hráčska ekvilibristika (Hendrix hrá s gitarou za chrbtom, brnká na struny zubami), virtuozita a exotický vzhľad vedú doslova k hendrixománii.

V roku 1967 vydávajú The Jimi Hendrix Experience úspešné single "Hey Joe", "Purple Haze" a "The Wind Cries Mary".

Ešte v roku 1967 vystupujú s veľkým úspechom na hudobnom festivale v Monterey (na doporučenie P. McCartneyho) a v tom istom roku vychádza prvý album skupiny, nazvaný "Are You Experienced?.

V roku 1968 krátko po sebe vychádzajú ďalšie dva Hendrixové albumy - "Axis: Bold As Love" a "Electric Ladyland".

V roku 1969 sa Jimi Hendrix účastní legendárneho hudobného festivalu v americkom Woodstocku a Nasleduje rozpad The Jimi Hendrix Experience a vznik novej Hendrixovej kapely Band of Gypsies (spoločne s basgitaristom B. Coxom a bubeníkom B. Milesom). Na úspech predošlého zoskupenia sa však nové zoskupenie napojiť nedokáže.

O rok neskôr sa štvorročná hviezdna kariéra kráľa elektrickej gitary končí. Hendrix sa v Londýne predávkuje príliš silnou dávkou liekov na spanie a behom prevozu do nemocnice umiera (zadusí sa zvratkami). Stane sa tak 18. septembra v roku 1970.TIME LINE 1942: 27. novembra sa narodil Johny Allen Hendrix v Seattle.

1946: Otec All zmení synove meno na James Marshall Hendrix

1951: 17. december, otec a matka sa rozvádzajú. Jimi a jeho dvaja bratia Leon a Joseph zostávajú žiť s otcom

1958: 2. februára umiera Jimiho matka v Seatly. Otec prihlasuje Jimiho na ukulele. Jimi začína hrať na gitaru ? prvá kapela má názov The Velvetones, kde hrá na akustickú gitaru.

1959: Jimi dostáva prvú elektrickú gitaru a zakladá kapelu Rocking Kings

1960: Jimi zanecháva štúdia a je odvedený do americkej armády (stáva sa výsadkárom)

1962: Po úraze chrbtice a kotníka je z armády prepustený, toho istého roku sa začína profesionálne živiť muzikou, ako doprovodný gitarista. Nasledujú roky, ktoré sa vyznačujú hraním s rôznymi hviezdami: Little Richard, B.B. King, James Brown ...

1966: Jimi dáva dohromady vlastnú kapelu The Jimi James and Blue Flames. Po vypočutí kapely basgitaristom z Animals Chandlerom dostáva Jimimu ponúknuté angažmá v UK. 5 oktovbra vzniká Jimi Hendrix Experience

1967: Nahrávajú úspešné single: "Hey Joe", "Purple Haze" a "The Wind Cries Mary". Ešte v tom istom roku vystupujú s veľkým úspechom na hudobnom festivale v Monterey (na doporučenie P. McCartneyho) a vychádza prvý album skupiny, nazvaný "Are You Experienced?

1968: Krátko po sebe vychádzajú ďalšie dva albumy - "Axis: Bold As Love" a "Electric Ladyland"

1969: 18. augusta vystupuje Jimi s novým menom Gypsy Sons and Rainbows Band ako jedna z najväčších hviezd festivalu Woodstock. V novembri toho istého roku vzniká The Band Of Gypsys

1970: 2. septembra umiera Jimi Hendrix na predávkovanie liekmi na spanie + marihuana + LSD

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.