Choď na obsah Choď na menu
 


Stuttgart

18. 11. 2009

Stuttgart je hlavné mesto nemeckej spolkovej krajiny Bádensko-Württembersko na juhozápade Nemecka. Má približne 592 000 obyvateľov čím sa zaraďuje na šieste miesto v rebríčku najväčších nemeckých miest. Najbližšie ležiace veľkomestá sú Bazilej, Frankfurt nad Mohanom a Mníchov.

Geografia

Stuttgart leží asi hodinu cesty od pohoria Schwarzwald a podobnú vzdialenosť má aj od pohoria Švábska Jura. Mesto je položené v údolí, okolo sú vinice a lesy, blízko rieky Neckar. Pokrýva oblasť 207 km². Stuttgart sa nachádza v strede regiónu "Stuttgart" ktorý zahrňuje aj blízke mestá Ludwigsburg, Böblingen, Esslingen, Waiblingen, Göppingen a aj ich príslušne krajinské okresy.

 

Ekonomika

Región Stuttgart a hlavne priamo mesto je známe svojím vysoko technicky vyspelým priemyslom. Niektoré z najprominentnejších spoločností v Stuttgarte sú Daimler AG, Porsche, Bosch, Hewlett-Packard a IBM, z ktorých tu niektoré majú svoje celosvetové alebo celonemecké hlavné sídlo.

Doprava [upraviť]

Mesto Stuttgart je dôležitým dopravným uzlom v Nemecku, vedú tadiaľ linky ICE (InterCityExpress), je tu električková doprava aj metro, a potom tiež prímestské vlaky. Vyrábajú sa tu automobily značky Porsche a Mercedes.

Mesto Stuttgart má tiež medzinárodné letisko (po nemecky: Flughafen Stuttgart), ktoré sa nachádza približne 13 km na juh od centra v susednom meste Leinfelden-Echterdingen. Letisko je asi 30 minút cesty s použitým S-Bahn linky S2 alebo S3. Letisko je vedľa dialnice A8.

Šport

V meste sídli futbalový klub VfB Stuttgart, ktorý svoje domáce zápasy hrá na Gottlieb-Daimler-Stadion. V roku 1992 klub získal prvý nemecký majstrovský titul po znovu zjednotení futbalových federácií zo Západného a Východného Nemecka (štvrtý majstrovský titul celkovo). Piaty titul získal klub v roku 2007, kedy prišlo titul v meste osláviť 250 000 ľudí.

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.