Choď na obsah Choď na menu
 


Leonard Euler

11. 5. 2009

Leonard Euler

 

 

 

 

 

 

 

Narodil sa 15. apríla 1707 v Bazileji vo Švajčiarsku.

Bol švajčiarsky matematik a fyzik. Je považovaný za najväčšieho

matematika všetkých čias. Euler bol jeden z prvých, ktorí aplikovali metódy matematickej analýzy vo fyzike. Najprv vyštudoval filozofiu na univerzite v Bazileji a potom študoval matematiku. V roku 1726 získal doktorát a prijal ponuku pracovať v Ruskej akadémii vied v Petrohrade. Rýchlo sa naučil po rusky a usídlil sa v Petrohrade. Popri tom niekoľko rokov pôsobil ako lekár pre námorníctvo. V roku 1731 získal titul profesora matematiky v Petrohrade.

V roku 1734 sa oženil s Katharinou Gesell, spolu mali 13 detí, z nich 8 zomrelo už v detstve. Začali sa i jeho problémy so zrakom, keď najprv oslepol na pravé oko. V Rusku v tej dobe došlo k politickým zmenám, ktoré postihli aj akadémiu, a preto v roku 1741 odišiel do Berlína, ku dvoru Fridricha Veľkého.

Tu vydal významné diela Introductio in analysin infinitorum a Institutiones calculi differentialis, ktoré sa zaoberali matematickou analýzou a diferenciálnym počtom. Počas pobytu v Nemecku takmer celkom oslepol. Pokračoval však v matematickej práci, vďaka svojej fotografickej pamäti práve po zhoršení zraku napísal skoro polovicu všetkých svojich prác. Ani pomery v Berlínskej akadémii mu ako hlboko veriacemu a jednoduchému človeku nevyhovovali, a preto po zmene situácie v Rusku prijal ponuku Kataríny Veľkej a v roku 1766 sa opäť vrátil do Petrohradu. Tu ho stíhalo mnoho nešťastí, pri požiari prišiel o dom a takmer zahynul, onedlho zomrela jeho manželka. V roku 1776 sa znovu oženil.

Celý svoj život bol Euler veľmi pobožný. Počas svojho života napísal 865 odborných prác, väčšinu v Rusku. Zaviedol matematickú symboliku, ktorá sa vďaka jeho všeobecne uznávanej autorite používa dodnes len s malými obmenami. Euler sa nezaberal len teoretickou matematikou ale aj jej aplikáciou vo fyzike, kartografii či pri stavbe lodí. Položil základy mechaniky pevných telies a hydrodynamiky. Zomrel v roku 1783 na mozgovú porážku. Je pochovaný v Petrohrade.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.