Choď na obsah Choď na menu
 


Pásomnica

11. 5. 2009

Pásomnice cudzopasia v tráviacej sústave stavovcov. Pásomnice majú ploché ,dlhé ,úzke telo tvorené z veľkého množstva článkov. Telo sa začína drobnou hlavičkou (scolet) ,na ktorej sú prisavky a u niektorých druhov aj veniec háčikov .Tieto slúžia na zachytenie sa na stenu tenkého čreva hostiteľa, kde parazitujú. Ďalej telo pokračuje zúžením krčkom a väčším počtom článkov ktoré sa ustavične zaškrcujú a oddeľujú od krčka. Posledné články sú naplnené pohlavnými bunkami. Povrch tela pokríva kutikula ,ktorá bráni stráveniu hostiteľom. Pásomnice vylučujú látky ktoré v ich okolí inaktivujú enzýmy hostitela. Ak pásomnica odumrie, produkcia týchto látok sa zastaví a pásomnica môže byť hostiteľom strávená. pásomnice sú hermafrodity , pričom spermie dozrievajú skôr ako vajíčka. metabolizmus pásomníc je anaeróbny. Úplne im chýba tráviaca sústava, potravu prijímajú osmoticky celým povrchom tela. Nemajú vyvinuté ani zmyslové orgány. poznáme asi 1500 druhov pásomníc.

Pásomnica dlhočlánková (Taenia solium): parazituje v tenkom čreve človeka. Má na hlavičke štyri prísavky a veniec chitínových háčikov. Meria dva až tri metre a telo sa skladá až z deväťsto článkov. Rozmnožuje sa tak že zrelé vajíčka sa s tela dostávajú s von v posledných článkov ktoré sa otrhnú a spolu s výkalmi sa dostávajú s tela von. Namiesto nich dorastú za hlavou nové články. Ak článok s vajíčkami zožerie napr. ošípaná, v ej žalúdku sa článok rozruší a z každého vajíčka vylezie larva s tromi pármi chitínových háčikov zvaná onkosféra. Prederie sa do črevných stien, odkiaľ ju krv zanesie do pečene, srdca, pľúc a potom do svalov. Tam sa usadí medzi vláknami a zmení sa na blanitý vačok vyplnení tekutinou. Do vačku vrastá z vnútornej steny hlavička malej pásomnice. Tento zárodok úhor je veľmi odolný proti vplyvu prostredia a zachováva si životnosť viacero rokov. Keď človek zje nakazené mäso ktoré bolo málo tepelne upravené, účinkom žalúdočných tráviacich štiav sa hlavička pásomnice uvolní, háčikmi a prísavkami sa prichytí v tenkom čreve. Tam sa po troch mesiacoch vyvinie pásomnica.

Pásomnica dlhá (Taenia saginata): dorastá do dĺžky štyroch až desiatych metrov. na hlave nemá háčiky. Posledné články tela, plné vajíčok, sa jednotlivo uvoľňujú, môžu samostatne vyliezť s análneho otvoru a určitý čas sa pohybovať v hnoji alebo v tráve. Potom sa rozpadnú, takže medzihostiteľ –hovädzí dobytok- zožerie len málo vajíčok.

Pásomnica detská (Hymenolepis nana) patrí medzi pásomnice radu kruhoviek. Je to malá pásomnica (asi 8 cm) parazitujúca u detí, najmä zo sociálne zanedbaných vrstiev. Rezervoárom nákazy sú potkany a myši. Infekčným štádiom tejto pásomnice sú priamo vajíčka: cysticerkus sa uhniezďuje v stene čreva, kde sa mení na dospelú pásomnicu – medzihostiteľ je teda súčasne aj definitívnym hostiteľom. Deti sa nakazia pri nedodržovaní hygieny.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

gbsmlr

(alex, 22. 10. 2009 19:12)

gghtbfgd