Choď na obsah Choď na menu
 


Obilniny

7. 5. 2009

Ovos siaty

Patrí medzi mladšie obilniny, v staroveku ešte nebol známy, pripravujú sa z neho ovsené vločky. je plodina s vysokou nutričnou hodnotou. Svojim chemickým zložením priaznivo ovplyvňuje fyziologické procesy v organizme, pôsobí proti vyčerpanosti, nespavosti, nervovej slabosti.

 

Kukurica siata

 

Je veľmi stará rastlina. Pestuje  sa prevažne ako krmivo pre dobytok. V potravinárskom priemysle slúži ako zdroj oleja, škrobu a glukózy. Je jednoročná tráva dorastajúca do výšky 1 až 3 metrov. Ako potravinu ju ľudia často jedia v kinách.

 

 

Pšenica obyčajná

 

Pestuje sa na všetkých svetadieloch. Jej zrná pochádzajú z doby pred 10 000 rokmi. Zo zŕn sa vymieľa múka. Podľa veľkosti častíc rozlišujeme: hladkú, polohrubú a hrubú múku.

Múka sa používa na chlieb, biele pečivo a ďalšie krmivo. Z pestovaných obilnín je najnáročnejšia na pôdu.

 

Jačmeň dvojradový

 

Pestuje sa v Európe a v Ázii, rôzne druhy patria k veľmi starým kultúrnym rastlinám. Používa sa na výrobu kávovín, krúp, ako krmivo a už v starom Egypte z neho varili pivo; v súčasnej dobe sa z neho pripravuje hlavne slad na výrobu piva.

 

Repka olejná

 

U nás sa pestuje už od 13. storočia. Pestuje sa ako kultúrna plodina pestovaná pre svoje olejnaté semená využívané najmä na výrobu olejov. Olej je jedlý, ale používa sa aj pre technické účely napr. výroba mydiel. V poslednej dobe sa primiešava do nafty.

 

Slnečnica ročná

 

Je jednoročná vysoká rastlina s priamou, niekedy aj rozkonárenou stonkou, ktorá sa pestuje na celom svete ako olejnina, krmovina a okrasná rastlina; pochádza zo Severnej  Ameriky. Hovorí sa o nej, že sa vždy otáča za slnkom.

 

Ľuľok  zemiakový - zemiak

 

Je potravina, avšak nadzemné časti tejto rastliny sú jedovaté. Patrí medzi najvýznamnejšie poľnohospodárske plodiny; Pôvodnou oblasťou výskytu sú podhorské a horské oblasti Ánd v dnešnom Peru. V súčasnosti sa pestujú ako poľnohospodárska plodina prakticky na celom svete. Asi 75 % rastliny tvorí škrob.

 

Repa cukrová

 

Pestuje sa pre vysoký obsah cukru, t. z., že sa z nej vyrába cukor. Produkcia cukru je priamo závislá na množstve prijatého slnečného žiarenia, preto každé poškodenie listovej plochy sa negatívne odrazí na množstve vyprodukovaného cukru.

 

Fazuľa obyčajná

 

Považuje sa za zeleninu, semená bývajú rôznej veľkosti a sfarbenia. Je teplomilná plodina. Na svetlo nie je náročná. Dobre rastie aj na zatienených pozemkoch, medzi viničom a pod stromami. Popínavé sa pestujú v záhradkách. Väčšinou zberáme nedozreté celé struky, ktoré sú vhodné na rýchlu kuchynskú úpravu alebo na konzervovanie a mrazenie.

 

Ľan siaty 

 

Je liečivá rastlina. Je stará kultúrna rastlina, ktorá sa pestuje vo všetkých svetadieloch pre vlákna a olej. Kultúrny druh je možné rozdeliť z hospodárskeho hľadiska na: priadny, olejno-priadny a olejný.

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

super

(nina, 21. 5. 2012 19:06)

je to super ze tu mate take texty