Choď na obsah Choď na menu
 


Krokodíl americký

4. 5. 2009

Krokodíl americký (Crocodylus americanus) zasahuje zo severných oblastí Južnej Ameriky, cez Mexiko do južných oblastí Floridy. Dorastá do dĺžky takmer 7 m. Často ho vidieť v pobrežných lagúnach, širokých ústiach a kanáloch riek vlievajúcich sa do Karibského mora. Úzkopyský americký krokodíl je v porovnaní s pomerne miernym šťukopyským aligátorom dravý a útočný. Na americkom kontinente žijú ešte ďalšie tri druhy krokodílov; jeden na Kube, druhý v Strednej Amerike a tretí v Južnej Amerike.
    Krokodíly lovia korisť predovšetkým na okraji vôd a len zriedka prenasledujú zvieratá mimo vody. Uhryznú ju veľkou silou a udrú chvostom. Úder je taký silný, že zrazí zviera, ktoré by inak mohlo ešte uniknúť. Svaly zavierajúce papuľu majú krokodíly mocné, zato svaly, pomocou ktorých čeľuste otvárajú, majú slabé, takže človek môže jednou rukou ľahko udržať papuľu zatvorenú. Poľovníci pri love krokodílov držia v ruke silný, na oboch koncoch zahrotený kolík, na ktorom je pripevnené lano. Keď krokodíl chňapne po ruke, vrazí mu lovec kolík do papule. Pomocou lana potom vytiahne zahryznuté zviera na súš.
    Na východe medzi juhovýchodnou Áziou a Austráliou, žije 6 druhov krokodílov. Najrozšírenejší je krokodíl cejlónsky (Crocodylus porosus), ktorý obýva všetky veľké vodné toky, močiare a močariny východnej Indie, kde putuje z ostrova na ostrov. Je veľmi obávaný jednak pre veľkosť tela (6 m), jednak pre dravú nebojazlivú povahu

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

gzfzrrrrrr

(https://oblaky.estranky.sk/index.php, 7. 5. 2009 13:21)

kokoti vyjebany